top of page

o fonotece >> regulamin

R E G U L A M I N

Biblioteki  GÅ‚ównej

Akademii  Muzycznej

im. Krzysztofa Pendereckiego

w Krakowie

 

I. Przepisy ogólne

§1

Biblioteka GÅ‚ówna Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, zwana dalej „BibliotekÄ…”, udostÄ™pnia swoje zbiory za poÅ›rednictwem Wypożyczalni, Czytelni i Fonoteki.

§2

  1. Prawo do korzystania ze zbiorów Biblioteki majÄ… nauczyciele akademiccy, pracownicy, studenci, doktoranci, sÅ‚uchacze studiów podyplomowych i stażyÅ›ci Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, zwanej dalej „UczelniÄ…”.

  2. Do korzystania ze zbiorów Biblioteki uprawnieni sÄ… również wykÅ‚adowcy i studenci innych szkóÅ‚ wyższych Krakowa, które zawarÅ‚y z UczelniÄ… porozumienie o wzajemnym udostÄ™pnianiu zbiorów.

  3. Zbiory Biblioteki mogą być udostępniane także:

    1. osobom innym niż wymienione w ust. 1 i 2 – wyÅ‚Ä…cznie na miejscu w Czytelni lub Fonotece,

    2. innym bibliotekom ogólnokrajowej sieci bibliotecznej – drogÄ… wypożyczeÅ„ miÄ™dzybibliotecznych.

§3

  1. Biblioteka prowadzi dziaÅ‚alność w zakresie informacji bibliotecznej, bibliograficznej i rzeczowej.

  2. Biblioteka poÅ›redniczy w udostÄ™pnianiu zbiorów wypożyczanych z innych bibliotek i instytucji, w tym z Biblioteki MateriaÅ‚ów Orkiestrowych, na zasadach okreÅ›lonych w rozdziaÅ‚ach V i VI.

§4

  1. Osoba korzystajÄ…ca ze zbiorów Biblioteki, zwana dalej „Użytkownikiem” lub „Czytelnikiem”, obowiÄ…zana jest zapoznać siÄ™ z niniejszym Regulaminem i przestrzegać jego postanowieÅ„.

  2. Użytkownicy obowiązani są ściśle stosować się do poleceń dyżurującego bibliotekarza.

§5

Korzystanie ze zbiorów Biblioteki oraz z informacji, o których mowa w § 3 ust. l, jest bezpÅ‚atne.

§6

Biblioteka prowadzi szkolenia dla studentów w zakresie techniki korzystania ze zbiorów.

§7

  1. Zbiory Biblioteki, jej aparat informacyjny (katalogi), urzÄ…dzenia techniczne i pozostaÅ‚e wyposażenie sÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Uczelni. Użytkownicy sÄ… obowiÄ…zani do peÅ‚nego poszanowania i troskliwego obchodzenia siÄ™ z caÅ‚ym warsztatem pracy naukowej, który zostaÅ‚ oddany do ich dyspozycji oraz odpowiadajÄ… finansowo i prawnie za wszelkie wyrzÄ…dzone szkody.

  2. Użytkownik zobowiÄ…zany jest dbać o udostÄ™pniane dzieÅ‚a, ponoszÄ…c za nie peÅ‚nÄ… odpowiedzialność materialnÄ…. Pozostawianie bez nadzoru materiaÅ‚ów wypożyczonych z Biblioteki na terenie Uczelni i poza niÄ… jest niedopuszczalne.

  3. Niszczenie wypożyczonych materiaÅ‚ów przez podkreÅ›lenia, notowanie uwag, zaginanie kart itp. jest niedopuszczalne.

  4. Po otrzymaniu zamówionego dzieÅ‚a Użytkownik winien niezwÅ‚ocznie sprawdzić, czy nie zawiera ono uszkodzeÅ„ (plamy, brakujÄ…ce wzglÄ™dnie luźne karty, zarysowania pÅ‚yt, wadliwość taÅ›m, itp.), a w przypadku ich stwierdzenia, zgÅ‚osić ten fakt dyżurujÄ…cemu bibliotekarzowi, który dokona odpowiedniej adnotacji na rewersie.W przypadku nie zgÅ‚oszenia zastrzeżenia, Użytkownik ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia oraz koszt konserwacji. Usuwanie uszkodzeÅ„ we wÅ‚asnym zakresie jest niedopuszczalne.

  5. Za zagubione lub znacznie uszkodzone dzieÅ‚o – brak gÅ‚osów, kart, zabrudzenia uniemożliwiajÄ…ce odczytanie tekstu, zarysowanie pÅ‚yt itp. – Użytkownik obowiÄ…zany jest zwrócić identyczny egzemplarz, zgodnie z kartÄ… zagubionego dzieÅ‚a wystawionÄ… przez BibliotekÄ™.

  6. Od obowiÄ…zku, o którym mowa w ust. 5, Użytkownik może być zwolniony przez Kierownika Biblioteki jedynie wówczas, gdy wykaże brak możliwoÅ›ci nabycia identycznego egzemplarza w antykwariatach, ksiÄ™garniach muzycznych, wydawnictwie krajowym lub zagranicznym. W takim wypadku Użytkownik zobowiÄ…zany jest do odkupienia dzieÅ‚a wskazanego przez Kierownika Biblioteki.

  7. Użytkownik zobowiÄ…zany jest dbać o udostÄ™pniony mu sprzÄ™t elektroakustyczny i komputerowy. W razie dostrzeżenia usterek powinien zgÅ‚osić je dyżurujÄ…cemu bibliotekarzowi. JeÅ›li uszkodzenie sprzÄ™tu nastÄ…piÅ‚o z winy Użytkownika, ponosi on koszt konserwacji lub wymiany. Usuwanie uszkodzeÅ„ we wÅ‚asnym zakresie jest niedopuszczalne.

§8

Uregulowanie zobowiÄ…zaÅ„ wobec Biblioteki, potwierdzone wpisem na karcie obiegowej, jest warunkiem wydania dokumentów osobowych studentom koÅ„czÄ…cym studia lub opuszczajÄ…cym UczelniÄ™ z innych powodów oraz pracownikom Uczelni, których stosunek pracy ustaje.

§9

Użytkownik obowiązany jest zgłaszać Bibliotece każdą zmianę swoich danych osobowych: nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu i adresu e-mail.

 

IV. Przepisy dla korzystajÄ…cych ze zbiorów Fonoteki

§19

Ze zbiorów i sprzÄ™tu Fonoteki mogÄ… korzystać na miejscu wszyscy zainteresowani. Osoby niezwiÄ…zane z UczelniÄ… obowiÄ…zane sÄ… okazać dokument tożsamoÅ›ci ze zdjÄ™ciem.

§20

  1. W Fonotece udostępnia się zbiory fonograficzne obejmujące płyty analogowe, płyty CD, CD-ROM, DVD, Blu-ray, kasety magnetofonowe, VHS i taśmy szpulowe.

  2. W Fonotece możliwe jest także korzystanie z wÅ‚asnych pÅ‚yt, taÅ›m i innych noÅ›ników oraz z wÅ‚asnego sprzÄ™tu.

  3. Użytkownicy mają prawo do korzystania ze stanowisk komputerowych zainstalowanychw audytorium Fonoteki.

  4. Fonoteka nie dokonuje nagraÅ„ sÅ‚użących celom komercyjnym, ani kopii wÅ‚asnych zbiorów fonograficznych dla potrzeb Użytkowników.

  5. Użytkownik może we wÅ‚asnym zakresie – na zasadach zgodnych z obowiÄ…zujÄ…cÄ… UstawÄ… o prawie autorskim i prawach pokrewnych – dokonać na wÅ‚asny użytek kopii nagraÅ„ udostÄ™pnianych przez FonotekÄ™.

§21

  1. Fonoteka realizuje wypożyczenia na rzecz pracowników oraz studentów Uczelni na nastÄ™pujÄ…cych zasadach:

    1. W przypadku pracowników nagrania sÄ… wypożyczane na 2 tygodnie, przy czym możliwa jest prolongata na okres uzgodniony z bibliotekarzem.

    2. Studenci mogÄ… wypożyczać nagrania na 1 dzieÅ„, pozostawiajÄ…c w Fonotece dokument tożsamoÅ›ci (ważnÄ… legitymacjÄ™ studenckÄ… lub doktoranckÄ…, dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, indeks z wpisem na dany rok). W szczególnych przypadkach bibliotekarz może odmówić wypożyczenia niektórych nagraÅ„.

  2. W przypadku dzieÅ‚ szczególnie poszukiwanych Fonoteka może zastrzec krótszy termin wypożyczenia lub żądać zwrotu nagrania wczeÅ›niej niż ustalono w Regulaminie.

  3. Dowodem wypożyczenia nagraÅ„ ze zbiorów Fonoteki – tj. zawarcia umowy użyczenia, zgodnie z Kodeksem Cywilnym – jest rewers.

  4. Ilość wypożyczeń nie może przekraczać 20 egzemplarzy nagrań. Na każdy egzemplarz należy wypełnić osobny rewers.

  5. W celu ochrony oryginaÅ‚u szczególnie poszukiwanego nagrania, wypożycza siÄ™ jedynie jego kopiÄ™ bezpieczeÅ„stwa.

  6. Należy ściśle przestrzegać terminu zwrotu wypożyczonych nagrań. W przypadku przekroczenia terminu zwrotu:

    1. Pracownik zostaje pozbawiony prawa do kolejnych wypożyczeń, aż do momentu rozliczenia się z poprzednich.

    2. Student może zostać całkowicie pozbawiony prawa do wypożyczeń.

    3. Kary finansowe za nieterminowy zwrot wypożyczonych nagrań określa Regulamin opłat bibliotecznych.

  7. Zwrot wszystkich wypożyczonych nagrań, potwierdzony w indeksie studenta pieczątką Fonoteki, jest warunkiem zaliczenia semestru.

                 §22

  1. Ze zbiorów Fonoteki można korzystać wyÅ‚Ä…cznie za poÅ›rednictwem dyżurujÄ…cego bibliotekarza, który rejestruje dane bibliograficzne każdej udostÄ™pnionej pozycji.

  2. Wykorzystane nagrania należy zwrócić dyżurujÄ…cemu bibliotekarzowi najpóźniej 10 minut przed zamkniÄ™ciem Fonoteki.

  3. Każde czasowe opuszczenie Fonoteki należy zgłosić dyżurującemu bibliotekarzowi.

  4. Użytkownicy obowiązani są ściśle stosować się do poleceń dyżurującego bibliotekarza.

 

bottom of page